Damenes første hold spiller i Elitedivisionen fra 2023 .

For første gang i klubbens historie har vi et hold i den øverste række, da vores piger i første division i lørdags den 10. september vandt opryknings kampen mod Stensballegaard.

Holdet bestod af : Marie Eline Madsen, Julie Resen, Julie Nygaard, Mathilde Vognsen, Christina Juel Olsen og Johanne Lundorff Dalmose. På billedet ses til lige holdkaptajn Søren Brandstrup.

Holdet tog fredag afsted til Sønderjylland for at prøvespille Sønderjyllands Golfklub, hvor matchen skulle spilles lørdag. På forhånd var der lagt op til en tæt match, da holdene på papiret var nogenlunde lige.

 

Pigerne vandt de 2 foursomes om formiddagen, den ene meget sikkert 8-7, lidt mere spænding i den anden som blev vundet 2-1.

 

De 4 singler om eftermiddagen blev meget spændende, og bølgede frem og tilbage, vi kunne nøjes med 1 sejr og en delt match for at vinde samlet, og det blev spændende og nervepirrende indtil de sidste huller.

Vores 4. single tabte 2-1

3. singlen vandt med 1 hul, på 18 green, så manglede vi kun en delt match

2. singlen delte matchen på 18 hul, og så var den samlede sejr i hus

1. singlen delte også matchen på 18 hul, og vi vandt 8-4 sammenlagt

 

Kæmpe tillykke til de 6 piger som har spillet formidabelt hele sæsonen

 

Stor tak til alle omkring holdet, ikke mindst til det nye trænerteam omkring vores talent- og elitespillere. David Dickmeiss, Thomas Poulsen og Daisy Nielsen som har leveret en helt fantastisk indsats igennem det sidste år.

 

Stor tak skal også lyde til sponsorerne omkring elite golfen i Viborg Golfklub. Vi sætter stor pris på støtten og takker : MK Huse, Jørgen Olsen A/S (Ford), Tøjeksperten, Reventlow-Mourier Holding ApS, Leea Holding ApS og Thomas Madsen.

 

Sportslige hilsner

Søren Brandstrup

Kunne du lide dette? Del det...

Shares