Også i år blev sponsorerne i Viborg Golfklub inviteret til at deltage i den årlige sponsorturnering. I år blev turneringen afviklet fredag den 20. september med deltagelse af i alt 60 spillere.

Dagen startede med fælles morgenmad kl. 07.45 i restaurant GOMA, hvor klubbens formand  Mogens Andersen bød deltagerne velkommen.

Kl. 9:00 var der gunstart og efter turneringen blev der serveret en lækker frokost i GOMA, lige inden præmieoverrækkelsen fandt sted.

Der blev spillet en almindelig individuel Stableford turnering, hvor spillerne var opdelt i 2 lige store rækker. Desuden var der en holdkonkurrence, hvor de 3 bedste scores på det enkelte hul indgik i holdscoren og Nærmest flaget på alle par 3 huller. 

 

Resultaterne i ”Nærmest flaget” blev:
Hul 2        Søren Frederiksen 
Hul 7        Casper Lindenmayer   
Hul 11      Ulrik Gosvig
Hul 14      Bo Aschou

 

Resultaterne af dagens anstrengelser blev:

A-Rækken 

  1. Casper Lindenmayer                           37   point
  2. Ryan Rafn Rasmussen                        36   point
  3. Michael Christensen                             36   point
  4. Ole Dalsgaard Sørensen                      36   point
  5. Bo slot Aschou                                      34   point

 

B-Rækken

  1. Ulla Hjaltelin                                              39  point
  2. Martin Fast Jørgensen                             39  point
  3. Carsten Sørensen                                     36  point
  4. Carsten Gaaei                                           35  point                                  
  5. Henrik Anker                                             35  point                

 

Holdkonkurrencen:

  1. Henrik Anker / Martin Fast Jørgensen / Ivan Vestergaard / Mark Christensen              121 point
  2. Erik Bach-Andersen / Gert Thygesen / Ryan Rafn Rasmussen / Troels Mikkelsen        116 point
  3. Michael Pedersen / Carsten Sørensen / Flemming Naundrup / Paw Pasgaard             112 point
  4. Carsten Gaaei / Michael Christensen / Claus Hermann / Dorthe K Hermann                111 point

 

Der var fine præmier til alle præmietagerne fra klubben, Ringkjøbing Landbobank, GF Forsikring og Hermann Salg og Events. De 2 sidstnævntes præmier blev fordelt ved lodtrækning.
Stor tak til Ringkjøbing Landbobank, GF Forsikring og Hermann Salg og Events. 

 

Mogens Andersen takkede afslutningsvis sponsorerne for deres økonomiske støtte til klubben og takkede for fremmødet til dagens arrangement.