Resultater fra Miljø- og Pejsecenter turneringen den 7. november

 

Gennem efterhånden mange år, har den sidste officielle klubturnering kalendermæssigt ligget til afvikling den første søndag i november måned, hvor Miljø- og Pejsecenter Viborg v/ Bo Blomstrand i mange årene har være præmiesponsor.

Således også i år, hvor 46 spillere var tilmeldt turneringen. Et lidt lavere deltagerantal end tidligere. Måske fordi vejudsigten ikke så for lovende ud, da tilmeldingsfristen udløb. Heldigvis holdt det tørvejr på den første del af runden, og selv om banen var våd, var forholdene tålelige, og der blev scoret flot. Turneringen blev spillet på vores Combibane og som en almindelig Stableford turnering.

Ved denne turnering skulle der samtidig foretages lodtrækning om den Morsø gasgrill, som Miljø- og Pejsecentret udsatte som præmie ved årets start, og hvor der optjenes lodder til lodtrækningen, når man i årets løb vinder en række i enten de officielle klubturneringer eller i klubber i klubbens ugedagsturneringer.

 

Der var konkurrence i  ”Nærmest flaget” på alle par 3 huller. På 2 af disse var deltagelse i konkurrencen dog betinget af, at man gav et økonomisk bidrag til organisationen ”Team Giv Håb”, som Bo Blomstrand samlede ind til. Donationen bruges til børn og unge i sorg.

 

Resultatet af dagens anstrengelser og vinderne af de flotte præmier blev:

 

Nærmest flaget:

Hul 2    Torben Larsen

Hul 7    Torben Larsen

Hul 11  Allan Steffenauer

Hul 14  Ulrik Gosvig

 

I selve turneringen blev der spillet i 2 lige store rækker, og resultaterne blev følgende:

 A-rækken 

  1. Allan Steffenauer                40 point   (hcp)
  2. Søren Hulgaard Jansen     40 point
  3. Peder Sørensen                  39 point

 

B-rækken 

  1. Randi Gosvig Jensen         42 point       
  2. Henning Hjorth                   38 point
  3. Niels Nørgaard                   35 point

 

Afslutningsvis blev der foretaget lodtrækning af den af Miljø- og pejsecentret udsatte Morsø gasgrill med tilhørende bord, og den heldige vinder blev:

 Orla Mortensen,   medlem nr. 39-2254

 

 Der skal lyde en stor tak til Miljø- og Pejsecenter Viborg og Bo Blomstrand for det meget flotte sponsorat.

 

 

 

Kunne du lide dette? Del det...

Shares