Traditionen tro afvikles årets sidste klubturnering den første søndag i november, hvor Miljø- og Pejsecenter Viborg v/ Bo Blomstrand igennem mange år har været sponsor.

Ved samme lejlighed foretages der lodtrækning om den større præmie, som Miljø- og Pejsecentret udsætter som gevinst i den gennemgående konkurrence, hvor vinderne af rækkerne i alle klubturneringer og klubber i klubbens turneringer får et lod, og dermed deltager i lodtrækningen på denne dag.

60 af vore medlemmer havde tilmeldt sig turneringen og trodsede vejrguderne, idet det desværre regnede en del under hele runden. Men alle tog det med godt humør, og under frokosten begyndte solen at skinne.

Der var konkurrence i ”nærmest flaget” på alle 4 par 3 huller. På 2 af disse var deltagelse i konkurrencen dog betinget af, at man gav et økonomisk bidrag til organisationen ”Giv Håb”, som Bo Blomstrand samlede ind til. Til næste år skal Bo cykle Danmark rundt (1.300 km) til fordel for organisationen.

Resultatet af dagens anstrengelser og vinderne af de mange flotte præmier blev:

Nærmest flaget:
Hul 2          Maibritt Grøn Steffenauer
Hul 7          Jesper Blomstrand
Hul 11         John Ryan Pedersen
Hul 14         Thorkild Møller

I selve turneringen blev der spillet i 2 lige store rækker, og resultaterne blev følgende:

A-rækken

  1. Oscar Reventlow-Mourier 39 point
  2. Mathias thybo 35 point
  3. Jonas Thybo 34 point
  4. Nikolaj Lange Andersen 34 point

B-rækken

  1. Brian Stamp 35 point
  2. Birgit Lauridsen 34 point
  3. Lone Kalmayer Sørensen 33 point
  4. Marika Ernø Bognar 32 point

Afslutningsvis blev der foretaget lodtrækning af den af Miljø- og Pejsecentret udsatte Morsø grill.*
Den heldige vinder af Morsø grillen blev:               Ulrik Gosvig.

Der skal lyde en stor tak til Miljø- og Pejsecenter Viborg og Bo Blomstrand for det meget flotte sponsorat

Kunne du lide dette? Del det...

Shares