Sidste spilleweekend i Danmarksturneringen bød på intense og gode kampe for alle 12 hold, hvor medaljespil og oprykningsspil blev sikret for flere hold. En stor tak skal lyde til alle jer, der har været ude at støtte klubbens hold 👏🏻👏🏻
Klubben vil gerne takke mange gange alle de frivillige, der har hjulpet til i alle tre divisionsweekender – med jeres hjælp har weekenderne været en fornøjelse at spille for vores 12 hold💪🏼
I kan læse en beretning om weekenden fra hvert af klubbens hold nedenfor.
Resultaterne fra weekenden kan også findes under elite på klubbens hjemmeside: https://www.viborggolfklub.dk/elite/
Elitedivision damer:
I sidste spillerunde var vi allerede sikret en plads i medaljespillet. Lørdag spillede vi hjemme mod Aalborg, hvor vi hentede en sejr på 7-5. Allerede tidligt søndag morgen gik turen til Odense, hvor vi sikrede endnu en sejr – denne gang 8-4 – og dermed kan vi konstatere, at vi er ubesejrede i denne sæson. Nu ser vi frem til medaljespillet, som finder sted den 13.-14. september på Sydsjællands Golfklub.
- Divisions herrer:
Muligheden for oprykningspil krævede en sejr på minimum 13-5 hjemme mod Aalborg om lørdagen.
I klassisk Viborg stil så er vi bagud 1-5 efter foursomes. Vi havde stadig vores håb med til singlerne. Men desværre bliver det kun til 4 sejre og en slutstilling på 9-9. Det betød desværre at muligheden for oprykning må vente til næste år.
Søndag skulle arbejdet gøres færdig. En sejr ville sikre os andenpladsen i puljen og overlevelse i 1.division
Efter sejre i foursome fra Nikolaj og Mathias, Alex og Mikkel – havde vi en noget uvant føring efter pausen.
Tre matcher ned af hul 18 kastede 4 point af sig og på hul 17, gjorde Oskar Ambrosius arbejdet færdig. En fin 10-8 sejr på Randers Tivolibane.
Kigger man tilbage på året er det nok hjemmekampen mod Hjørring der gør mest ondt. Men vi vender stærkt tilbage næste år, vi ved nemlig lige præcis hvad vi skal træne på: Foursome.
Fra herrernes førstehold skal der lyde en stor tak til alle dem, der frivilligt har stået klar til at hjælpe i årets divisionsweekender.
- Division Veteraner:
Veteran holdet mødte lørdag ude Aarhus Aadal og en sejr var nødvendig for at undgå nedrykning. På trods af en hjemmesejr på 11-2 i bagagen måtte vi erkende at i golf er der stor forskel på hjemme- og udebane. Nederlaget blev på 8-5.
Søndag skulle vi møde Silkeborg som var storfavorit og var klar til oprykning til 1. division allerede inden matchen var startet. Selvom der blev kæmpet heroisk og nederlagene var marginale måtte vi se os slået 4-9. Næste år bliver derfor i 3. division, hvor en hurtig oprykning vil være det klare mål.
- Division og kvalrække Ungdom:
Begge Viborgs Ungdomshold havde mulighed for at konsolidere første pladsen i puljen og sikre oprykningsspil.
Vores hold i 1. division spillede lørdag på udebane i Aalborg. Fantastik bane med hurtige og udfordrende greens. Især hastigheden af greens skulle vise sig at blive en udfordring for Viborg. Dagens foursome med brødrene Madsen kom hurtigt bagud mod en velspillende Aalborg duo. Det var derfor op til de to singler med Mathias og Emil at få sejren i hus. Det blev uhyre tæt og begge singler blev afgjort på sidste hul. En sejr til Mathias og et knebent nederlag til Emil var ikke nok til at sikre puljen.
Dagen efter skulle der spilles hjemmebane mod Silkeborg. Matchen skulle bare vindes. Her gjorde drengene meget kort proces. Karl-Emil var foran med 8 efter 8 og gjorde det ubarmhjertigt færdigt allerede på hul 10. Mathias fulgte trop og knuste modstanderen på hul 11. Hermed var oprykningspillet sikret. Emil og Valdemar spillede en foursome til sidste hul, hvor matchen blev delt. Det var nok årets flotteste indsats fra drengene mod et på papiret stærkt Silkeborg hold.
- holdet som kæmper for opryklning til 2. division, havde en let lørdag, da Sæby havde trukket sig fra puljen. Så søndagens match mod Hammel skulle afgøre om håbet om oprykningsspil kunne realiseres. Nicolai var i en tæt match og lavede på hul 18 en flot birdie som sikrede en delt match. Stærkt! Lauge tabte en lige så tæt match på hul 17. Nu var det så op til dagens foursome med Julius Aakjær og Anton. Uha… der kom nerver på… Men drengene holdt stand og sikrede den samlede sejr på sidste hul.
Hvor er det bare stærkt af begge hold i ungdomsrækken. Oprykningspillet foregår i Lillebælt Golfklub, hvor der selvfølgelig bliver arrangeres en hyggelig tur for hele truppen.
- Division Damer:
Det var blevet tid til sidste spilleweekend i Danmarksturneringen, og missionen var klar for dameholdet i 3. division: To sejre skulle i hus for at sikre en plads i oprykningsspillet. Holdet gik derfor spændte, hævntørstige og en anelse nervøse ind til weekenden.
Lørdagen stod på lokalbrag mod Tange – på deres hjemmebane. Men pigerne lod sig ikke ryste og leverede solidt spil hele vejen rundt. Med en overbevisende 7-2 sejr blev første skridt mod oprykning taget – og de første øl blev selvfølgelig indtaget.
Søndag ventede revanche mod Odder, som tidligere på sæsonen havde givet os æg på deres hjemmebane (som vi fortsat ikke snakker om). Det skulle ikke gentage sig.
Kampen var intens, og der blev kæmpet om hver eneste bold – og ikke mindst om førstepladsen i puljen. Denne gang var det os, der delte ud, og Odder måtte tage hjem med et sviende 8-1 nederlag i bagagen.
Med to sejre i weekenden var førstepladsen i puljen i hus, og vi sikrede vi os adgang til oprykningsspillet – og det blev naturligvis fejret med bajere og højt humør.
Nu venter oprykningsspillet for andet år i træk, og vi er mere end klar til at kæmpe om at komme op i 2. division.
- Division Herrer:
I weekendens opgør var der både spænding og udfordringer for holdet. Lørdagsmatchen på hjemmebane mod Skive blev en tæt og intens affære, hvor sejren blev hevet hjem i den sidste foursome, der blev delt. Forud for denne havde alle 3 singler vundet sine matcher. Med det sikrede holdet sig en sejr på 7,5-4,5.
Søndag gik turen til Holstebro, hvor hjemmeholdet viste sig stærke på egne baner. Her blev det desværre til et klart nederlag på 10-2, trods god fight fra Viborg-holdet.
Med weekendens resultater slutter holdet på en delt 2. plads i en ekstremt tæt pulje, hvilket er et godkendt resultat efter en sæson med både tætte kampe og stærke præstationer.
- Division Herrer:
Viborg slutter sæsonen som nr. 2 – stærk hjemmeafslutning mod Rold
Sæsonens sidste weekend bød på blandede resultater for Viborg Golfklubs 4. divisionshold.
Lørdag på udebane mod Tange Sø blev det til et nederlag trods flere tætte matcher.
Søndag hjemme mod Rold Skov kom revanchelysten til syne. Viborg vandt den ene foursome, fik uafgjort i den anden og fulgte op med stærke præstationer i singlerne. Det gav en sikker samlet sejr – og dermed et flot punktum for sæsonen.
Resultatet sikrede Viborg en 2. plads i puljen.
Kval. række Herrer:
HVIS Viborgs Herrehold i Kval.rækken skulle have en chance for at vinde deres pujle, skulle alt gå op i en højere enhed. Viborgs herrer skulle vinde stort i begge deres matcher og Hjarbæk skulle tabe mindst én match – gerne stort.
Vi kan afsløre at den desværre ikke gik, men herrerne fra Viborg gjorde hvad de kunne og leverede 2 sikre sejre.
Først på hjemmebane om lørdagen, hvor Struer var på besøg. Her blev det til en 10-2 sejr med sejrer i 2 singler og begge foursomes.
Søndagen var holdet på tur til Randers. Randers havde i 1. runde besejret Hjarbæk på deres hjemmebane, hvilket var sæsonens eneste nederlag og der var derfor en tro på at Randers var gode på hjemmebanen – ikke mindst fordi banen favoriserer et godt kendskab til blinde slag og lumske run-offs.
Men Viborg leverede igen og vandt sikkert med cifrene 3-9.. Ikke mindst grundet en flot 3&2 sejr til holdets debutant Thomas Geil.
Godt gået d’herrer!
Kval. række 7 og 8 Seniorer:
I seniorrækken var spændingen stor inden årets sidste turneringsweekend. Pulje 7-holdet kunne med to sejre sikre sig oprykning til 3. division, og også pulje 8-holdet havde en teoretisk chance for at blive puljevinder, hvis holdet kunne hive to sejre hjem, der var store nok.
Lørdag gæstede pulje-7-holdet Morsø – og hev en overbevisende sejr på 10/3 hjem. Og da Tange Sø lidt overraskende tabte hjemme til Nordvestjysk, kunne pulje-7-holdet gå til køjs forvisset om, at de ville kunne sikre sig oprykning til 3. division, blot de kunne slå Tange på hjemmebane søndag.
Pulje-8-holdet havde hjemmebane lørdag, hvor modstanderen var Randers. Skønt holdet var afbudsramt, blev det til en flot sejr på 8/5 – ikke mindst takket være reserverne, der alle hentede points hjem.
Søndag var det så pulje-7-holdet, der spillede hjemme – med en sejr og oprykning til 3. division som det klare mål. Her blev der med en 13/0-sejr gjort rent bord, og oprykningen blev dermed en realitet.
For pulje-8-holdet, der først skulle tee’e ud på Lübker kl. 14, betød nyheden om pulje-7-holdets sejr, at en eventuel sejr ikke ville kunne præmieres med oprykning, da det kun er i kvalifikationsrækken, man kan have mere end ét hold af gangen. Der blev dog ikke kæmpet mindre hårdt af den grund. Desværre måtte holdet dog noteres for et knebent nederlag på 7/6 til Lübker-spillerne.
Alt i alt en succesrig weekend for begge hold – i skønt sensommervejr og godt selskab både ude og hjemme.
Kval. række Superveteraner:
Det var en spændende weekend Superveteranerne gik ind til, da vi stadig kæmpede med om pladsen som puljevindere.
Skulle vi vinde puljen, krævede det 2 sejre mod henholdsvis Aalborg og Mollerup. Desuden skulle de andre resultater i gruppen flaske sig til vores fordel.
Kampen lørdag mod Aalborg på deres bane blev lidt af en gyser. Vores Mixed Foursome bestående af Ulla Halskov og undertegnede var på intet tidspunkt presset og skaffede hermed de første 3 point hjem. Anderledes spændende blev Damesinglen samt vores 1. herresingle bestående af henholdsvis Susanne Bang samt Ib Møller som begge måtte frem til hul 18 hvor sidste put blev afgørende for begge vore spillere. Vi tog stolte hjem med en 7-6 sejr.
Søndag skulle vi have besøg af Mollerup som vi normalt har et godt tag på. Det blev dog også til en sikker sejr på intet mindre end 13-0.
Ålborg tog til Aarhus Aadal som inden søndag lå foran os med en score som var 3 bedre end os. Så vi ventede i spænding på resultatet fra Aarhus som tikkede ind ved 1900 tiden. Aarhus Aadal havde vundet over Aalborg med 9-4. Dette resultat gjorde at vi kom ud af weekenden som puljevindere og skal nu til Middelfart lørdag den 13 september hvor vi, i en slagspilsmatch, skal møde Odder om oprykning til 1. division. Stor tak til holdet for en fremragende indsats.
