Pink Cup 2021
Gennem mange år har vores tirsdagspiger arrangeret turneringen Pink Cup, hvor formålet – ud over selve golfspillet – er at samle penge ind til Kræftens Bekæmpelse, som dedikerer midlerne til deres arbejde med brystkræft inden for forskning, forebyggelse og patientstøtte.
Turneringen er åben for alle klubmedlemmer – dvs. herrerne er også meget velkommen til at deltage.
I år blev turneringen afviklet den 1. juni, og i alt 72 spillere – heraf 26 herrer – støttede op om turneringen.
Turneringsfee’en for denne turnering går ubeskåret til Pink Cup indsamlingen.
Tirsdagspige komitteen bruger hvert år megen energi på at kontakte byens erhvervsdrivende for at sikre sig sponsorgaver til det lotteri, der afvikles sammen med turneringen. Også i år var der stor imødekommenhed fra Viborgs erhvervsdrivende, så præmiebordet bugnede med fine gevinster.
Restaurant GOMA leverede sandwiches, der sammen med øl og vand blev kørt ud til spillerne under runden.
Som et stort bidrag til indsamlingen leverede Restaurant GOMA maden under runden og ved det efterfølgende kaffebord indendørs uden beregning. Fornemt – og stor tak herfor.
Der skal lyde en stor tak til alle sponsorer for støtten og til de deltagende spillere for deres opbakning til arrangementet og bidrag til indsamlingen.
Selve turneringen blev afviklet i en A- og B-række for damerne og en C-række for herrerne. Dertil var der en 9-hullers turnering for damer.
Nedenfor vises resultaterne af aftenens turnering, som blev afviklet i dejligt sommervejr.
Nærmest flaget:
Hul 11: Jubsi Baggenen
Hul 14: Karin Ladefoged
Hul 21: Mogens Holt Pedersen
Hul 27: John Pedersen
A-rækken (damer)
1. plads: Dorthe K. Hermann – 38 point
2. plads: Birgitte Berthelsen – 37 point (hcp)
3. plads: Maibritt Grøn Steffenauer – 37 point
B- rækken (damer)
1. plads: Anne Marie buch – 43 point
2. plads: Birgit Lauridsen – 37 point
3. plads: Elisabeth Bach Bjørn – 35 point
C-rækken (herrer)
1. plads: Kristian Egehøj – 40 point
2. plads: Jørn Berthelsen – 36 point (hcp)
3. plads: Hans Nielsen – 36 point
9-hullers rækken (damer)
1. plads: Lone Broch Hansen – 16 point