Den gennemgående hulspilsturnering Mørup Cup er nu afsluttet for sæsonen 2020.

Turneringen – hvor der var tilmeldt 106 spillere fra starten – blev sat i gang i foråret, og gennem hele sæsonen har der været afviklet matcher, som deltagerne selv har sørget for at få planlagt og afviklet.

Mørup Cup’en var faktisk den første turnering, vi kunne sætte i gang i år på grund af Covid-19 restriktionerne om forsamlingsforbud.  Da der i Mørup Cup’en spilles individuelt hulspil, hvor de 2 spillere selv aftaler spilletidspunktet, kunne vi får turneringen sat i gang stort set som normalt.

Alle deltagerne har spillet mindst 2 matcher, idet taberne i første runde får endnu en chance for at deltage igennem turneringens B rækker.

Lørdag den 19. september skulle alle finaler være afviklet, og søndag den 27. september blev afslutningsturneringen i Mørup Cup afviklet. Denne turnering er en turnering, hvor alle spillere, der oprindelig var tilmeldt hulspilsturneringen, har mulighed for at deltage.

Turneringen spilles kun over 9 huller, og der blev i år spillet almindelig Stableford, hvor der tidligere er blevet spillet modificeret Stableford. Efter turneringen og en let frokost var der præmieoverrækkelse, hvor sponsor var repræsenteret ved Karina og Jan Mørup.

Resultaterne:

Der var konkurrence i ”Nærmest flaget” på hul 11. Her kom Mette Thomsen nærmest pinden.

I 9 hullers turneringen  – hvor man kun kan få præmie, hvis man ikke er med i præmierækken i hulspilsturneringen – blev resultatet følgende:

  1. Jan Simonsen                      21 point
  2. Jan Andersen                      21 point
  3. Finn Abildtrup Dalgaard    20 point
  4. Poul Dahl                             20 point

Ved pointlighed, blev placeringen afgjort ud fra laveste handicap.

Der var hædrende omtale til: Birgit Ditlev Gregersen, Michael Reventlow-Mourier, Anette Lyngsaa og Annemarie Bjerresgaard Jensen, som alle måtte lade præmierne gå videre, da de i forvejen var præmietagere i hovedturneringen.

I Mørup Cup hulspilsturneringen blev resultaterne som følger:

Juniorer:

A-rækken                      1.  Mikkel Davidsen
                                        2.  Karl-Emil Madsen

B-rækken                      1.  Casper Legart Karlsen
                                       2. Markus Frey Lund

Damer:

A-rækken  
        1.   Birgit Ditlev Gregersen
        2.   Ulla Halskov Christiansen
        3.   Annemarie Bjerresgaard Jensen
        4.   Maibritt Grøn Steffenauer

B-rækken        
         1.   Lise Neve
         2.   Karen Søegaard
         3.   Anette Lyngsaa
         4.   Lise Staun Trads

Herrer:

A-rækken  
       1.  Ian Jørn Jensen
       2.  Peter Thøgersen
       3.  Lars H. G. Møller
       4. Niels Ole Pedersen

B-rækken   
       1.  Michael Reventlow-Mourier
       2.  Søren Ladefoged Sørensen
       3.  Kim Bøgsted Andersen
       4.  Arne Madsen


På klubbens vegne skal der lyde et tillykke til finalisterne og en stor tak til Mørup Ure og Guld for det fornemme sponsorat. Det var i år 16. gang turneringen blev afviklet, og alle årene med Mørup Ure og Guld som sponsor.        

På billederne ses vinderne i de enkelte rækker samt et gruppebillede med alle præmietagerne.

 

 

 

 

 

 

Kunne du lide dette? Del det...

Shares