Over 2 weekender i månederne august og september er vinderne af rækkemesterskaber og klubmesterskaber i Viborg Golfklub blevet fundet.

Sponsor for arrangementet i begge weekender har været Dahl Pedersen (forhandler af Volvo og Renault)

I weekenden 25. – 26. august blev der spillet slagspil fra scratch.

Rækkemestrene i rækkerne junior, primeage og midage findes efter at der er spillet slagspil over 54 huller.

Rækkemestrene  og runner up i de nævnte grupper blev:

Junior piger                   Marie Eline Madsen                          (246 slag)

                                   Johanne Lundorff                            (273 slag)

Junior drenge                Jonas Thybo                                   (220 slag)

                                   Nikolaj Lange Andersen                    (228 slag)

Primeage herrer             Nikolaj Lund Jensen                         (216 slag)

                                   Troels Wolff Hansen                         (225 slag)

Midage herrer                Martin Quist                                   (219 slag)

                                   Ian Jørn Jensen                               (226 slag)

I grupperne primage damer og midage damer var der ikke tilstrækkeligt med deltagere (mindst 2) til at kunne kåre en vinder.

I den netop forgangne weekend 22. – 23. september har der været afviklet hulspilsmatcher for at finde vinderne af rækkemesterskaberne for seniorer og veteraner og for at finde klubmestrene på herre- og damesiden.

Klubmestrene for damer og herrer findes blandt de 8 bedste damer og de 16 bedste herrer på tværs af rækkerne junior, primeage og midage i slagspillsturneringen, som blev afviklet for 4 uger siden.

 

Årets klubmestre 2018 og runner up for damer og herrer blev : 

Klubmester damer       Marie Eline Madsen

                                   Irene Schou Krise Pedersen     (runner up)


Klubmester herrer
       Troels Wolff Hansen

                                   Morten Bo Knudsen                         (runner up)

                                 

Rækkemestrene og runner-up i rækkerne senior og veteran blev:

Senior damer                 Gitte Højbjerg Henriksen

                                   Ulla Halskov Christiansen                  (runner up)

Senior herrer                 Preben Pedersen

                                   Torben Larsen                                (runner up)

Veteran damer               Pia Kjeldgaard

                                   Marianne D. Jensen                         (runner up)

Veteran herrer               Ib Møller Pedersen

                                   Jørgen Villy Jarsskov                        (runner up)

 

Vi ønsker alle TILLYKKE med de fine placeringer.

 Stor TAK til klubmesterskabernes sponsor – Dahl Pedersen.

       
                    

   

 

Kunne du lide dette? Del det...

0Shares
0