Klubmesterskaberne 2022 er nu i gang.

 

Klubmesterskaberne i Viborg Golfklub er traditionelt blevet afviklet over 2 weekender, hvor der i første weekend spilles slagslip fra scratch, og hvor resultaterne efter denne konkurrence danner basis for kvalifikationen til deltagelse i hulspils konkurrencerne 2 uger senere, hvor de endelige klubmestre og rækkemestre (for seniorer, veteraner og superveteraner) findes.

 

I rækkerne Junior, Primage og Midage spilles der i alt 54 huller over de 2 dage, og spillerne med det laveste antal slag i disse rækker kåres efterfølgende som rækkemestre.

 

Om 14 dage går de 16 bedste herrer og de 8 bedste damer (i år er der desværre kun 3) på tværs af rækkerne videre til hulspils konkurrencen i weekenden 17. – 18. september, hvor der efter cup- systemet spilles frem til de endelige finaler, hvorefter klubmestrene for henholdsvis damer og herrer findes.

 

I rækkerne Senior, Veteran og Superveteran spilles der 36 huller i den første weekend. De 4 bedste spillere i hver af disse rækker går herefter videre til finaleweekenden, hvor der som nævnt spilles hulspil. Vinderne efter disse hulspilsmatcher kåres herefter som rækkemestre i de respektive rækker.

 

Det er igen Volvo- og Renaultforhandler Dahl Pedersen, der er sponsor ved mesterskaberne, og fra klubbens side skal der lyde en stor TAK til Dahl Pedersen for sponsoratet.

 

Vi håber at mange af klubbens medlemmer vil møde frem i finale weekenden og være med til at fejre vore række- og klubmestre.

 

Nedenfor ses nogle stemningsbilleder fra mesterskabernes første runde.

Kunne du lide dette? Del det...

Shares