Klubmesterskaberne 2021 er nu afgjort.

Efter slagspilsrunderne for 14 dage siden, hvor der blev spillet om kvalifikation til det endelige opgør om række- og klubmesterskaberne, blev hulspils matcherne afgjort i weekenden 18. – 19. september, og mestrene kunne herefter kåres.

Alle finalerne blev spillet søndag den 19. september, og efter at alle matcher var færdigspillet samledes præmietagerne og en hel del tilskuere til fælles kaffebord og efterfølgende præmieoverrækkelse i restaurant GOMA.

 

Juniorafdelingen havde på dagen arrangeret en lille klubmesterskabsturnering på Pay & Play banen, og juniorleder Thomas Madsen indledte seancen med at uddele vandrepokaler og medaljer til vinderne af henholdsvis slagspilsturneringen og i Stableford turneringen.

Vinderne blev:
Slagspil:      Karl-Emil Madsen

Stableford:  Kathrine Vognsen

 

Herefter kunne klubbens turneringsansvarlige og turneringsleder ved mesterskaberne Jannik Wulff løfte sløret for vinderne af de enkelte rækkemesterskaber og af selve klubmesterskaberne:

Formand Mogens Andersen bistod ved uddelingen af medaljer og gavekort.

Vinderne og runner-up i de enkelte rækker blev som følger:

Junior piger:      
      1.  Marie Eline Madsen

 1.  Mathilde Vognsen

Junior drenge:      
      1.  Mathias Thybo

 1. Casper Legardt Carlsen

Primeage damer:   
      1.  Christina Juel Olsen

 1. Julie Nygaard

Primeage herrer:     
      1.  Oscar Reventlow-Mourier

 1. Nikolaj Lund Jensen

Midage herrer
      1.  Ian Jørn Jensen

 1. Martin Quist

 Senior damer:   
      1.  Rikke Sørensen

 1. Maibritt Grøn Steffenauer

Senior herrer       
      1.  Ryan Rafn Rasmussen

 1. Henrik Marager

Veteran damer:      
      1.  Irene Schou Kruse Pedersen

 1. Ulla Halskov Christiansen

Veteran herrer;     
       1.  Ib Møller Pedersen

 1. Kim Foged Nielsen

Super veteran herrer
      1.  Kai Jørgensen

 1. Thorkild Møller

 

Rækkemestrene kåres inden for deres respektive aldersgrupper, hvorimod klubmesterskabet for henholdsvis damer og herrer kåres blandt de 16 bedste herrer og de 8 bedste damer på tværs af rækkerne junior, primeage og midage.

 

Klubmestrene og runner-up for damer og herrer blev:

 Klubmester damer:    
     
1.  Christina Jule Olsen

 1. Johanne Dalmose Lundorff

Klubmester herrer:   
      1.  Oscar Reventlow-Mourier

 1. Ian Jørn Jensen

 

I slagspilsturneringen for 14 dage siden blev der sat en ny banerekord for damer på sløjfen Rød/Blå, idet Marie Eline Madsen gik en runde i 68 slag (4 slag under banens par). Som erkendtlighed for det flotte resultat modtog Marie Eline en kasse bolde sponsoreret af Proshoppen.

 

 Det var igen  Volvo- og Renaultforhandler Dahl Pedersen, der var sponsor ved mesterskaberne, og fra klubbens side skal der lyde en stor TAK til Dahl Pedersen for sponsoratet.

 

 

 

                          

 

 

Kunne du lide dette? Del det...

Shares