For første gang i lang tid var der mulighed for, at vores medlemmer i Erhvervsklubben kunne mødes fysisk til et arrangement.

 

Denne gang var sammenkomsten koncentreret om en tur til Holstebro Golfklub, hvor skovbanen i Råsted skulle prøves af.

 

Godt 30 medlemmer af Erhvervsklubben tog samlet af sted i bus til Holstebro Golfklub, hvor der ventede en let frokost, inden der blev mulighed for at spille den utroligt flot anlagte bane i skoven. Hele anlægget var indbydende, og banen var i perfekt stand.

 

Vejret viste sig fra den absolut bedste side, så det kompenserede lidt for, at det blev en noget langsommelig runde for de fleste, da banen var tæt pakket med spillere.

 

Straks efter at sidste bold havde spillet 18. hul færdig, gik turen tilbage til Viborg, hvor aftenen sluttedes af med fælles spisning og præmieoverrækkelse på Restaurant Latinerly. Da alle skulle være ude af restauranten inden kl. 23.00 blev opholdet her nok lidt kortere, end stemningen kunne give anledning til. Men alle gav udtryk for, at det trods alt var dejligt, at vi havde kunnet mødes igen.

 

Der arbejdes nu på at planlægge yderligere et par arrangementer for Erhvervsklubbens medlemmer i denne sæson.

Kunne du lide dette? Del det...

Shares