Resultater fra turneringen Carlsberg Viborg Open.

 

Også i år sponsorerede Carlsberg velvilligt ranglisteturneringen Carlsberg Viborg Open.

Ranglisteturneringen er for mænd med handicap liggende i intervallet +8,0 til 12,0.

Turneringen har efterhånden mange år på bagen, og som der er tradition for, afvikles denne turnering 2. pinsedag – således også i år på den 9. juni. Da Viborg midtby denne dag var afspærret på grund af motionsløbet Royal Run, var det nødvendigt at udsende alternative ruteforslag til deltagerne for at sikre, at alle nåede frem til start.

Alle nåede heldigvis frem, så turneringen kunne sættes i gang med 1. start kl. 07.00. Der startes fra 2 teesteder, og da banekombinationen i år var Gul/Rød, var der start på såvel hul 1 som hul 10.

Også i år var der fin interesse for at deltage i ranglisteturneringen. I alt 81 spillere fra alle dele af landet havde således tilmeldt sig inden deadline. Der indløb dog et par afbud, og 2 måtte trække sig undervejs, så i alt 77 spillere gennemførte de i alt 36 hullers slagspil fra scratch.

Specielt under formiddagens runde spillede vinden ind og gjorde banen lidt sværere.

Viborg Golfklub var repræsenteret ved i alt 11 spillere, og flere blandede sig i kampen om de bedste placeringer.

Ud over selve slagspilsturneringen var der indlagt et par konkurrencer under vejs.

 

På banens hul 2 blev der således spillet om ”Nærmest flaget”, og på hul 16 konkurreredes der om ”Længste drive”.

Resultaterne af disse 2 konkurrencer blev:
Nærmest flaget:              Morten Rasmussen, Ørnehøj Golfklub
Længste drive:                Oliver Kamuk Storm, Royal Oak Golfklub

 

I slagspilskonkurrencen var der præmier i form af gavekort til de 8 bedst placerede spillere, og resultaterne blev følgende:

  1. Alex Boll Furbo Viborg Golfklub        139 slag
  2. Magnus Krebs Aalborg Golf Klub        140 slag
  3. Jakob Kollerup Aalborg Golf Klub        145 slag      
  4. Mikkel Davidsen Viborg Golfklub        146 slag       S18
  5. Philip Sillesen Nilsson Aalborg Golf Klub        146 slag       S18
  6. Lauritz Oliver Tolstrup Viborg Golfklub        146 slag
  7. Christian Muldbjerg Hobro Golfklub        148 slag       S18
  8. Alexander Loft Mollerup Golf Club        148 slag

 

Ved lige antal slag var det resultatet efter de sidste 18 huller, der var afgørende for den endelige placering.

Som det fremgår, var der hård kamp om 1. pladsen, og en overgang så det ud til, at der skulle være omspil om denne, men det lykkedes Alex Boll Furbo at blive nr. 1 med en fornem 68’er i sidste runde. Dejligt at se en lokal spiller som vinder af denne turnering.

 

Klubben siger stor TAK til Carlsberg for igen i år at ville være sponsor for denne ranglisteturnering.

 

Nedenfor ses billeder fra banen og fra præmieoverrækkelsen i klubbens lounge.