NYT NYT NYT april 2021

LIDT NYT – LIDT NYT – LIDT NYT   APRIL 2021

Tirsdagspigernes komite er ikke gået i COVID-dvale!

Tværtimod holder vi os opdateret i retningslinjer og anbefalinger, alt imens vi vender og drejer muligheder for, hvordan vi kan få skudt sæsonen 2021 i gang i vores KLUB-i KLUBBEN under gældende vilkår.

Det er ikke nemt og I skal vide, at vi gør det så godt, som vi kan – dette foregår stadig også på afstand.

Opstartsturneringen spilles TIRSDAG d. 6/4

og vi glæder os til at se nye og ”gamle” Tirsdagspiger.

Pga fortsatte Covid-restriktioner er det desværre endnu ikke muligt at samles efter turneringen til spisning, hygge og præmieoverrækkelse.

GOMA GOLF laver derfor indtil videre banesandwich til os til 45 kr pr. stk.

De skal bestilles SENEST SØNDAGEN før turneringen i en messenger-besked til GOMA GOLF, og de kan afhentes inden turneringsstart.

Vi introducerer Spiller-scoreindtastning på mobilen i denne sæson.

Alle vil inden turneringen få tilsendt en kode, og det er frivilligt om man vil bruge den. Vi skal stadig føre og underskrive de fysiske scorekort for at overholde handicap- og golfreglerne.

Spiller-scoreindtastning på mobil letter arbejdet for turneringsledelsen – og inden længe kan golfbox.dk tilbyde et elektronisk scorekort, der sikrer underskrifter fra spiller og markør, så her er en enestående mulighed for at øve sig…

Da det også er nyt for de skiftende turneringsledelser, vil der sikkert komme nogle “indkørsels-udfordringer”, som vi naturliglig vil løse og lære af. Så endelig kontakt os, hvis du har spørgsmål hertil – sammen bliver vi klogere.

Scorekort sorteres og findes nu i en plastikstander, så vi undgår unødvendig berøring med mange kort. De skal underskrive som før af både spiller og markør, og afleveres til turneringsledelsen umiddelbart efter runden.

Stillingen vil efter turneringen (noget kedeligt) fremgå af golfbox.dk – MEN når der lukkes op for større forsamlinger igen, skal vi have ”Den store præmieoverrækkelse”…

HUSK vi spiller både 18 huller og 9 huller hver tirsdag

På komiteens vegne

Lone – mobil: 20813910

 

 

 

 

Kunne du lide dette? Del det...