Skøn dag med DCC International

 

En af Viborg Golfklubs mest trofaste sponsorer gennem klubbens historie, DCC International, en del af Shell-gruppen, havde den 12. juni igen budt op til en hyggelig turnering, hvor klubbens medlemmer kunne invitere en partner fra en anden klub til en greensome.

Turneringen blev desværre i løbet af weekenden ramt af nogle afbud, nogle på grund af corona-smitte, men 41 hold kunne sendes ud på runden. Da der manglede et hold på en af boldene spillede turneringslederne, Susanne Bang og Louis Schmidt-Lund med som markører, og de matchede dagens bedste score på 40 point uden at kunne vinde præmie.

 

Det blev en rigtig fin dag for deltagerne uden at paraplyerne skulle frem, og efter at alle havde nydt en lækker frokost i caféen blev der delt fine præmier ud til følgende:

 

A-rækken: 1. Børge Knudsen, Viborg/Jesper Lund Hansen, Handsted. 2. Gitte Højbjerg, Viborg/Annette Kambeck, Ebeltoft. 3. Orla Nielsen, Viborg/Allan Nielsen, Birkemose.

 

B-rækken: 1. Marianne Nørgaard Sørensen, Viborg/Rasmus Sørensen, Hammel. 2. Lise Lange, Viborg/Dan Brock-Faber, Rold. 3. Michael Christensen, Viborg/Erik Astrup Madsen, Hvalpsund.

 

C-rækken: 1. Ragnhild Haarh Nielsen, Viborg/Anne-Grethe Nielsen, Birkemose. 2. Ole Bang Madsen, Viborg/John Madsen, Hedens. 3. Jørgen Thorbjørn Thorbjørnsen, Viborg/Torben Bloksgaard, Haunstrup.

 

På billedet er de glade vindere samlet i gården.

Kunne du lide dette? Del det...

Shares