Danmarksturneringen 2019 – sidste spillerunde.

Sidste runde i årets danmarksturnering er færdigspillet og det var en særdeles spændende weekend for klubbens hold.

  1. Division Damer

Viborg Golfklubs piger vandt sidste år 3. division og var derfor rykket op i 2. division, men det holdt dem ikke tilbage. Allerede inden weekendens sidste divisionsweekend, var de næsten så godt som sikre på at rykke op, det krævede kun et enkelt point og holdet var inden weekend ubesejret hele året. Det kan de fortsat kalde sig, efter en sejr hjemme på 9-0 over Ørnehøj og en sejr på udebane mod Randers på 4-5. Pigerne rykker dermed direkte op i 1. division, landets næstbedste række. Super flot!
Pigerne har ikke tabt en eneste kamp i 2 år.

  1. Division Herre

Viborg Golfklubs 1. hold, som spiller i 2. Division, spillede lørdag mod Himmerland på udebane. En sejr ville sikre førstepladsen i puljen og et nederlag ville give Himmerland en chance for at sikre sig førstepladsen.
Allerede efter formiddagens foursomes så det dog godt ud for Viborg, som havde sikret sig en føring på 0-6 og derfor skulle der kun vindes 2 singler i eftermiddagens matcher. De kom hurtigt i hus og da Cheftræner Niels Erik kunne underskrive resultatkortet efter kampen, lød pointfordelingen på 6-12 til Viborg.
Dermed var 1. pladsen sikret og kampen hjemme mod Sæby søndag var derfor uden betydning. Det afholdt dog ikke holdet fra at spille en solid omgang golf, og vandt 18-0, den størst mulige sejr.
Holdet skal nu ud og spille om oprykning til 1. division, landets næstbedste række.
Modstanderen er Randers og matchen bliver spillet i Herning d. 15 september.

  1. Division Herre

Viborg Golfklubs 2. hold havde ryggen mod muren i 3. division og det ville kræve noget ekstraordinært at undgå nedrykning. Holdte tabte 7-5 på udebane til Grenaa lørdag og derfor skulle der en storsejr på 11-1 eller større til mod Kalø hjemme for at overleve. Holdet kæmpede til det sidste og det blev til en sejr på 10-2, som dog desværre ikke var stor nok til at blive i 3. division og derfor må holdet ned i 4. division til næste år.

       Kvalrække Herre

Viborg golfklubs 3. hold spillede 2 flotte kampe i weekenden. Det blev til en sejr ude mod Morsø på 0-12 og en hjemmekamp lørdag, som blev vundet 8-4 over Harre Vig. Det sikrede holdet en 2. plads i puljen, 2 point efter vinderholdet Lemvig.

      1. Division Veteran-hold

Viborg Golfklubs 1. division Veteran-hold kom i voldsom modvind i weekenden. Det blev til 2 klare nederlag til henholdsvis Århus samt Aalborg. Holdet var dog, allerede inden weekendens matcher, sikret fortsat forblivelse i 1. division. Ned rykker Sæby og Skive bliver ny modstander i sæsonen 2020.

 

 

Kunne du lide dette? Del det...

Shares