Resultater fra Danmarksturneringen d. 25. og 26. maj.

I weekenden d. 25. og 26. maj 2024 spillede Viborg Golfklubs 11 hold, der spænder fra ungdomsrækken til superveteranrækken, Danmarksturneringen mod andre golfklubber.

Weekenden bød på i alt 13 sejre og 8 nederlag – rigtig godt kæmpet til alle spillere.

Resultaterne fra weekenden kan findes under elite på klubbens hjemmeside:

https://www.viborggolfklub.dk/elite/

 

Elitedivisions damer: 

Viborgs elitedivisions-damehold siger tak for en fantastisk weekend med 4 point videre!

Lørdag blev der spillet mod Vejle -puljens forrige vinder, hvor der efter foursome stod 2-2. singlerne var nu altafgørende, og det endte i et spændende hul 18, hvor Julie Resen skulle vinde hullet for at bringe sejr til Viborg. Hun kunne holde til presset, og det endte derfor med en sejr på 7-5.🏌️‍♀️

Søndag blev der spillet i Trehøje Golfklub -puljens nye oprykker fra 1. division. Viborgs damer lagde stærkt ud i foursome med en føring på 4-0. Nu skulle den bare køres hjem i singlerne, hvilket den blev med stil. Viborg ender altså med en sejr på 10-2 i Trehøje.

 

Elitedivisions herrer:

Herrernes elite divisionshold stod over for to udebanekampe i weekenden. Om lørdagen blev det til en tæt affære mod Silkeborg på udebane. Efter foursomes stod der 3-3, og i singlerne ender tre med at spille helt til 18. De sikrer en 10-8 sejr med et brag af et jernslag fra Oscar Ambrosius, der ligger den ind til en givet.

Om søndagen mødte de Gyttegård på udebane. Efter foursomes var de bagud 2-4, så der skulle steppes op i singlerne. Det blev igen til en meget tæt affære, med tre der ender på 18. Green. Det gik desværre Gyttegårds vej, de taber 8-10.

 

Kval. række damer:

Viborg Golfklubs nye damehold leverede en sejr i deres debut match på udebane i Struer. Der var spænding helt til det sidste, hvor holdets foursome sikrede sejren på 5-4 på hul 18. Sejren blev fejret med frokost og øl på terrassen.

 

  1. divisions herrer:

Holdet spillede i denne weekend på matcher på udebane.

Lørdagens match var et lokalopgør mod Tange Søs førstehold, som blev en meget tæt affære. Det var dog desværre Tange Sø, der gik derfra med sejren. Matchen endte 6,5 – 5,5.

Søndagens match blev spillet i Randers. Denne match blev på ingen på måde lige så tæt, hvilket skyldtes overbevisende spil fra vores side. På trods af en spilpause pga. regn og torden forlod vi anlægget med højt humør og en samlet sejr på 10,5 – 1,5. Så må søndagen må bestemt siges at være godkendt!

 

  1. Divisions herrer:

Lørdagens match blev spillet på udebane i Kalø, hvor Viborg vandt med 8-4. Søndagens match blev spillet på udebane i Mollerup, hvor Viborg tabte 7-5.

 

Kval. række herrer:

Lørdagens match blev spillet på udebane i Hjarbæk Fjord, hvor Viborg tabte med 9-3. Søndagens match blev spillet på hjemmebane mod Skive, hvor Viborg tabte 5-7.

 

Kval. række seniorer:

Seniorerne kom flyvende fra med to sikre sejre på hjemmebane.

Lørdagens kamp mod Randers Fjord Golfklub blev vundet med 13-0 og denne bedrift blev gentaget om søndagen mod Randers Golfklub.

Næste divisionsweekend spilles der bl.a. på udebane mod Tange, som også har vundet deres to første kampe.

 

  1. divisions veteraner:

Viborg Golfklubs veteranhold spillede både lørdag og søndag hjemme mod henholdsvis Aalborg og Skanderborg, hvor begge matcher desværre endte med et nederlag til Viborg.

 

Kval. række superveteraner:

Viborgs Golfklubs Superveteranhold spillede i weekenden deres 2 første kampe i Kvalifikationsrækken til 1. div mod henholdsvis Aarhus Aadal og Mollerup. Begge matcher blev spillet i Viborg. Det blev lørdag til en snæver sejr over Aarhus med 7-6 hvorimod vi sendte Mollerup hjem med et nederlag på intet mindre end 13-0. Vi har nu, som det eneste hold i puljen, 4 point og indtager hermed førstepladsen.

For at spille Superveteran skal damerne have en alder på 65 år og herrerne skal i løbet af året have nået en alder på 70. Skulle der være nogle Seniorer der opfylder disse alderskrav og kunne tænke sig at spille turneringsgolf så kan I henvende jer til klubbens sekretær eller direkte til holdkaptajnen Kai Jørgensen på mobil 53359449.

 

Ungdomsholdene:

Ambitionerne er store for Viborgs ungdomshold. Vi vil i Elitedivisionen! Første skridt blev taget i weekenden, hvor vores 2. divisionshold fik to helt suveræne sejre. Vores hold i kvalifikationsrækken fik en sejr og en tabt kamp. Godt gået af vores yngre talenter. Fremtiden ser lys ud for vores fødekæde af talentfulde juniorer.

 

 

 

Kunne du lide dette? Del det...

Shares